Şırnak’ta terör mağdurları tapularını aldı

Kentte merkez ve ilçelerde 2015-2016 yıllarında, PKK’lı teröristler tarafından kazılan hendekler nedeniyle düzenlenen operasyonlarda konutları yıkılan aileler için TOKİ’nin inşa ettiği 10 bin 155 konut, 738 iş yeri, 18 okul, 9 cami, 7 taziye meskeni yapıldı. Konut ve iş yerlerinin tamamı, hak sahiplerine dağıtıldı.

Bunlardan merkez Yeni Mahalle’de bulunan 754 konut ve 24 iş yerinin tapuları, süreçlerin tamamlanmasının akabinde düzenlenen merasim ile hak sahiplerine verildi. Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre Merkezi Fuat Sezgin Salonu’ndaki tapu teslim merasimine Vali Osman Alım, Belediye Lider Vekili Ayten Akgül, Rektör Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Ahmet Şahin ve hak sahipleri katıldı.

Tapu dağıtım merasiminde konuşan Vali Osman Alım, şunları kaydetti:

“2015 sürecinde çukur aksiyonları devrinde yaşadığı süreci siz Şırnaklılar çok yeterli biliyorsunuz. Büyük Allah o süreci hem Şırnak vilayetimize hem öteki bölgelerimize bir daha göstermesin. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de gücünün ne kadar büyük olduğunu da zati yalnızca terör örgütü değil, terör örgütünü destekleyen 38 devlette çok yeterli anlamıştır. Bu devletlerin başında da İsrail, Amerika, İngiltere üzere devletler gelmektedir fakat çok şükür ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu saydığım devletlerin hepsinden daha uzun yaşayan bir devlettir. Çok şükür ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti hem FETÖ hem PKK terör örgütü hem de onların uzantısı olan 38 devlet ile çabasını en hoş halde başarmış ve masaya yumruğunu vurmak değil her bölgeye yumruğunu vurarak hakimiyetini sağlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti üzerine düşeni yaparak yakılmış, yıkılmış, dökülmüş her tarafı harap olmuş virane bir yerden koskocaman Şırnak üzere bir kent ortaya çıkardı. Bunu birebir vakitte Silopi, Cizre, İdil ilçelerimizde, başka bölgelerimizde yaptı. Bugünkü sayıyla devletin yaptığı toplam harcama 12 katrilyon. Bunlar lisana kolay geliyor lakin çok değerli hizmetler. Kelamda Kürt vatandaşlarımızın haklarını savunduğunu argüman eden terör örgütü ve uzantıları burada 5 camiyi yaktılar, yıktılar. Cami nedir? Halkın toplandığı, insanların bir ortaya geldiği, ibadetlerini yaptıkları yerdir. Buraları dahi hiç acımadan zalimane bir biçimde yıktılar, yaktılar ancak çok şükür ki devletimiz şu anda 9 camiyi yaptı. 3 tane de daha cami yapıyoruz. Her bölgede olduğu üzere bu bölgede de Türkiye Cumhuriyeti Devleti gücünü ortaya koyacaktır. Bilhassa bugün burada 754 konut, 24 iş yeri teslim ediyoruz. Bunların bugünkü bedeli 780 milyon TL.”

Hak sahiplerinden Nevaf Abay ise “2016’da yaşadığımız berbat bir hendek sürecinden sonra devletimizin gücü ile yapılan çok hoş konutlara ilişkin tapularımızı aldık. Bu hususta devletimize çok teşekkür ediyoruz. İnşallah Şırnak bir daha bu türlü bir süreci yaşamayacaktır. En büyük temennimiz, dileğimiz de budur” dedi.

Hak sahibi Sait Yorgun ise “Şehir merkezinde adeta bir talan oluştu. Bu süreçte devletimizin yanımızda olduğunu biliyorduk. Devletimiz yaralarımızı sardı. Çok kısa bir mühlet içerisinde yaklaşık 10 bin daire yaparak halkın hizmetine sundu. Halkın mağduriyet yaşamamasını sağladı. Bu yüzden devlet büyüklerimize şahsım ismine çok teşekkür ederim. Süratli bir halde konutlarımıza kavuştuk” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir