Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ‘FETÖ’cüleri kurtardı’ iddiası

FETÖ tarafından 15 Temmuz’da tezgahlanan darbe teşebbüsünün akabinde 21 Temmuz 2016’da OHAL ilan edildi. OHAL periyodunda toplam 37 Kanun Kararında Kararname (KHK) çıkarıldı. Çıkarılan KHK’lerle FETÖ’ye yönelik soruşturma kapsamında yargılanan çok sayıda iş beşerinin mal varlığına tedbiren el konulması kararları alındı. 

AYHAN HAKKINDA İÇİŞLERİ’NE ‘FETÖ’ BAŞVURUSU

Sivas’ta uzun yıllar bir beldede belediye başkanlığı yapan ve o periyot Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) Genel Müdür Yardımcısı olan Halil Şener, 2016 yılının ekim ayında Sivas Valiliği’nde yaşanan bir olaya ait 18 Nisan 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na müracaatta bulundu. 

Dilekçede, 2016 yılında periyodun Sivas Vali Yardımcısı ve Vilayet Özel Yönetim Genel Sekreteri Salih Ayhan’ın, 15 Temmuz sonrası Sivas Valiliği’nce FETÖ iltisaklı ve irtibatlı Etkin Sivaslı Endüstrici ve İşadamları Derneği (ASSİAD) üyelerinin mal varlıklarına önlem konulmasını içeren resmi yazıyı cep telefonu ile fotoğrafladığı tez edildi. Dilekçenin devamında, “Salih Ayhan bilmediğimiz kişi ve makamlara resmi yazıyı iletmiştir. Daha sonra Sivas Valiliği bu resmi yazıyı geri çekmiştir. Kelam konusu FETÖ iltisaklı ve irtibatlı bu iş insanları hakkında KHK’ler gereği süreç yapılması engellenerek kollama ve müdafaa yapılmıştır” denildi. 

DİKKAT ÇEKEN ‘17-25’ AYRINTISI

İddiaya nazaran, periyodun TÜDEMSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Halil Şener’in başvurusu uzun mühlet sürece konulmadı. Akabinde, 25 Ekim 2018’de İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nce Sivas Valiliği’nden bilgi istendi. 30 Ekim 2018’de periyodun Sivas Valisi Davut Gül imzalı İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda şu tabirler yer aldı:

“İzinli olduğum bir devirde Vali Vekili Ömer Kalaylı’ya FETÖ/PDY örgütüyle irtibatlı ASSİAD üyelerinin taşınmazlarına tapu şerhi konulmasını yazısı yazılması talimatı verdim. Hazırlanan taslak metin 17-25 Aralık ayrımı yapmadan bütün üyelerin taşınmazlarını kapsayacak halde hazırlandığından ötürü vazifeye başlayana kadar bekletilmesini talimatlandırdım. İki gün sonra vazifeye başladığımda o tarihte Özel Kalem Müdürü olarak görev yapan Alper Duran, ‘bazı iş insanlarının kendisini aradığını ve taşınmazlarına önlem konacak iş insanları listesinde isminin olup olmadığını’ sorduklarını söyledi.”

AYHAN RESMEN İTİRAF ETTİ

Vali Davut Gül’ün o tarihlerde Vilayet OHAL Bürosu’ndan sorumlu Vali Yardımcısı Turgay İlhan’a iş insanlarının daima valiliği aramalarını sorduğu belirtildi. İlhan, Vali Gül’e “Salih Ayhan’ın Vilayet OHAL Bürosu’na geldiğini ve hazırlanan listeyi görünce cep telefonuyla fotoğrafını çektiğini” söz etti. Akabinde Vali Gül mevzuyu Salih Ayhan’a sordu. 

Ayhan, “Söz konusu listenin fotoğrafını çektiğini fakat bunu kimseye vermediğini, fotoğraf çekme sebebinin ortalarında Vilayet Özel Yönetime iş yapan firma sahiplerinin olup olmadığını sorgulamak ve varsa bu firmalara Özel Yönetimin işlerini ihale yoluyla da olduğunu” belirtti. 

Yazının devamında, “Salih Ayhan ile ilgili yaşanan bu hadiseden sonra ayrıca bir kanıt olmadığından ve kelamlı beyanı tarafımca kâfi görüldüğünden rastgele bir süreç yapılmamıştır” denildi.  9 Kasım 2018’de ise İçişleri Bakanlığı, “18/04/2018 tarihli dilekçe hakkında Sivas Valiliği’nce inceleme yapıldığı ve rastgele bir hata ögesine rastlanılmadığı”na karar verdi.

BÖLGE YÖNETİM MAHKEMESİ BAKANLIĞIN KARARINI İPTAL ETTİ

Bu durum üzerine Halil Şener, 23 Kasım 2018’de Sivas Yönetim Mahkemesi Başkanlığı aracılığıyla Ankara Bölge Yönetim Mahkemesi’ne itirazda bulundu. 14 Ocak 2020’de Ankara 17. Yönetim Mahkemesi dava konusu sürecin iptaline karar verdi. 

Kararda şu sözlere yer verildi: 

“Dilekçede ismi geçen kamu görevlisinin tabiri alınmak, gerekli bilgi ve dokümanlar toplanıp, görüş içeren bir rapor düzenlenmek suretiyle yaptırılacak ön incelemeden sonra, yetkili merciinin ‘soruşturma müsaadesi verilmesi yahut verilmemesi’ yolunda bir karar vermesi gerekirken, dilekçe ile ilgili olarak belirtilen formda bir ön inceleme yapılmaksızın direkt ‘herhangi bir kabahat ögesine rastlanılmadığı’ yolunda tesis edilen süreç belirtilen yasal düzenlemeye ve hukuka uyarlık bulunmamaktadır.”

İÇİŞLERİ SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, 5 Haziran 2020’de Salih Ayhan hakkında soruşturma müsaadesi vermedi.

Halil Şener, avukatı aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’nın kararına itiraz etti. Danıştay 1. Dairesi, 15 Aralık 2020’de 3’e karşı 2 oyla itirazı reddetti. Karara daire başkanı ve bir üye şerh düştü. Kararda, Salih Ayhan hakkında yapılan ön incelemenin eksik yapıldığı belirtildi. 

HALİL ŞENER ‘İFTİRA’ CÜRMÜNDEN BERAAT ETTİ

Salih Ayhan’ı bakanlığa şikâyet eden Halil Şener’e ‘iftira’ cürmünden dava açıldı. 

Sivas 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada o devir vali vekili ve şu anda Şehitkâmil Kaymakamı olan Ömer Kalaylı tabirinde, ‘Salih Ayhan’ın OHAL ofisine gelerek evrakın fotoğrafını cep telefonu ile çektiğini ve iş adamlarına gönderdiğini’ beyan etti. 

Ayrıca Ayhan’ın ‘resmi evrakı Vilayet Özel İdaresi’nin yürütmüş olduğu iş ve süreçlere, ihalelerde dernek üyesi şahısların kimler olduğunu evvelce görerek bilmek istediği için listenin fotoğrafını çekmek istediğini duyduğunu, lakin bu beyanın inandırıcı ve türel olmadığını, OHAL periyodunda hazırlanmış bâtın bir evrakın WhatsApp ile paylaşımının hakikat bulmadığını’ bildirdi. 

Sivas 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 07 Nisan 2021 tarihinde görülen karar duruşmasında ise Halil Şener beraat etti. 

Tüm bu yaşanan gelişmelerin akabinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 11 Mayıs 2022’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine nazaran Sivas Valisi Salih Ayhan Şanlıurfa Valiliği’ne atanmış ve Ayhan’ın vazifeye geldikten 40 gün sonra pirlerle bir ortaya gelmesi kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir