Prizlerdeki tehlikeye dikkat! Bunu yapmanın bedeli çok ağır olabilir! Hayatınız kabusa dönmeden önlem alın

Günümüzde elektronik eşya olmayan mesken kalmazken vakit zaman korkutan durumlarda yaşanabiliyor. Elektronik eşya kullananların dikkatli olması gerektiği vurgulanırken buna dikkat etmeyenlerin de başı kötü halde yanacak. İşte elektronik eşyaların kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar…

Herkesin meskeninde bulunan elektronik eşyaların vakit zaman tehlikeli durumlar ortaya çıkardığı bilinmektedir. Günümüzde elektrik olmadan yaşamak da imkansız bir hale gelirken Elektronik eşyaların asla başıboş bırakılmaması gerektiği vurgulanıyor. Elektronik eşyaların prize takıp çıkartma sürecinde vatandaşların dikkat etmesi gereken kimi konular bulunuyor. İşte elektronik eşyaların kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar…

PRİZLERDEKİ TEHLİKELERE DİKKAT!

Elektronik bir aygıtın fişe takıldığında vakit zaman çıkan kıvılcım herkesi korkutur. Kıvılcımla birlikte ses çıkması durumunda vatandaşlar panik yapabiliyor. Bu sorun çoklukla fişi takarken takılan iletkenin atlama yapılması durumunda ortaya çıkmaktadır. Duvardaki bir prizin yerinden oynaması ya da fişi taktığınızda priz deliklerinin gevşek gözükmesi durumunda çıkan kıvılcım ve ses kaçınılmaz bir durum olarak görülmektedir.

ELEKTRİK ÇARPMASI VE YANGIN ÇIKARABİLİR
Prizlerden çıkan kıvılcımdan korunmak için kolay usullerden yararlanabilirsiniz. Fakat fişte ya da prizde önemli boyutta kıvılcım oluşması ya da priz renginde değişiklik fark edilmesi durumunda bu eserleri muhakkak kullanmamanız gerekiyor. Bu durum elektronik eserlerde geri dönülmez hasarlar meydana getirirken konutta yangın çıkması üzere felaketle sonuçlanabilecek olayları da ortaya çıkarmaktadır.

TOPRAKLAMA OLMAMASI DURUMUNDA NELER YAŞANIR?

Evde bulunan elektronik eşyalar ve onların bütünlük sağladığı prizlerde rastgele bir elektrik kaçağı ya da berbat hava kurallarına bağlı yıldırım düşmesi üzere durumlarda ortaya çıkabilecek yüksek tansiyonun toprağa aktarılması durumuna topraklama ismi verilir.

Prizlerde topraklama olmaması ise elektrik çarpması ya da yangın üzere büyük felaketlerle sonuçlanabilir. Bu tıp bir felaketle karşılaşmamak için konutta ya da binalarda topraklama yapılması gerekiyor. Elektronik aygıtların kullanım ömrünün uzun olması için topraklama büyük bir kıymete sahiptir. Bu kapsamda binalar da tesislerde ya da konutlarda mecburî olarak tüm elektronik projelerde topraklama sistemi olması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir