Pile’de yol gerginliği… KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: BM göz yumuyor

KKTC’de dün BM kontrolündeki orta bölgeye hudut oluşturan Burhan Tan sokağı üzerinde paklık yapan KKTC Güvenlik Kuvvetleri’ne bağlı askerler ile BM askerleri ortasında tartışma çıktı. Bir BM askeri, bir Türk askerini yumruklayarak darp etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın CNN TÜRK’teki konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye’nin bize takviyesi çok değerli. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın bu hususlarla ilgili kıymetli açıklamaları olmuştur. Kendi hudutlarımız içerisinde o günden sonra iki taraf ortasında soğuk hava esmeye devam ediyor.

Rum tarafında benzeri durumlarda orta bölgeye karşın hiçbir müdahale yapılmaksızın yollar yapılmış, öteki bir orta bölgede alışveriş merkezi yapılmıştır. BM göz yumuyor. Kendi topraklarını almaya dehşetle seyirci kalıyorlar. Biz kendi bölgemizdeki yolara kendilerince engellemeye çalıştılar. Neden bu rahatsızlık, tarafsızlığa gölge düşürmüştür.

60 yıldır hala iki bölgenin Türklerin farklı egemenlik hakkını tanımıyorlar. Maddede Kıbrıs Cumhuriyeti devleti artık Güney’dekilerin devletidir. Artık iş buna dönmüştür.

Sabahleyin Türk Devletleri Teşkilatı olarak toplantımız vardı. Orada yapılan değerlendirmelerde Kıbrıs’ta eşit egemenlik. Bir muahede olacaksa bu iki devletin işbirliği olabilir. KKTC’nin ortadan kaldırılması üzere bir tahlile en başından beri karşıyız. Artık ki süreç KKTC’yi tanıtma sürecidir. Yavaş ilerleyebilir lakin bu türlü bir yola girilmiştir. Her türlü ekonomik iş birliği, turizm, kültürel temaslar gelişmeye devam etmektedir.

Dünkü olayda bizim askerimize olan davranış güzel karşılanmamıştır, bunu da ayrıyeten takip ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir