Kamu ihalelerinde yeterlik kriteri olarak banka referans mektubu istenmeyecek

Kamu İhale Kurumunun hazırladığı Kamu İhale Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirim ile Çerçeve Muahede, Danışmanlık Hizmet Alımı, Elektronik, Hizmet Alımı, Mal Alımı, Üretim İşleri ihalelerine ait uygulama yönetmeliklerinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikler, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, ihalelerde yeterlik kriteri olarak banka referans mektubu istenmeyecek. Elektronik ihalelerde sunulan evraklardaki eksik bilgilere ait tereddütler de düzenlemelerle giderildi.
İdarelerden ve özel kesimden gelen talepler dikkate alınarak, elektronik eksiltmenin en çok kullanıldığı mal alımı ihalelerinde e-eksiltmeye tekrar işlerlik kazandırmak için düzenleme yapıldı.

BİLGİ EKSİKLİKLERİYLE İLGİLİ DE DÜZENLEME YAPILDI

Elektronik ihalelerde, tekliflerin kıymetlendirilmesi sürecinde yeterlik bilgileri tablosunda EKAP yahut öbür kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının internet sayfası üzerinden sorgulanamayan bilgilere ait sunulan tevsik edici evraklardaki bilgi eksikliklerinin tamamlatılması konusunda uygulamada yaşanan tereddütleri gidermek ismine da düzenleme yapıldı.

Bu kapsamda, beyan edilen bilgi ve dokümanlarda bulunan bilgi eksikliklerinin, dokümanların geçerliliğine ait asli ögelerin taşınması kaydıyla Kamu İhale Kanunu’nun ilgili unsuru kapsamında tamamlatılabilmesi mümkün olacak.

Kamu Bilişim Hizmet Alımı Kapsamında İştirakçilerin Yetkilendirilmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında sayılan yetki evraklarının kamu ihalelerinde de istenmesine açıklık getirmek üzere Kamu İhale Genel Tebliği’nde de değişikliğe gidildi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir