Finlandiya’da rekor ceza: Hız sınırını aştı 2.7 milyon lira ödedi

Aracıyla sürat hududunu aşan Finlandiyalı iş adamına, dudak uçuklatan bir ceza geldi. Anders Wiklof, 50 kilometre sürat sonu bulunan yolda 82 kilometre süratle gitti. İş adamına suratı aştığı için 121 bin euro para cezası kesildi. Wiklof ayrıyeten ehliyetini de kaptırdı. Buna nazaran iş adamının ehliyetine 10 gün mühletle el konuldu.

Daha evvel de süratten ceza yemişti

Cezayı yüksek bulan Anders Wilkof, Finlandiyalı şoförlere sürat yaptıkları için verilen para cezasına tahminen de bir hudut getirilmesi gerektiğini söyledi. Wilkof, “Bu hususta hakikaten üzgünüm ve paranın her halükarda hazine aracılığıyla sıhhat hizmetleri için kullanılmasını umuyorum.” dedi. Daha evvelki yıllarda da sürat hududunu aştığı için yüklü para cezalarına çarptırılan Wiklof’a 2013 yılında 95 bin euro, 2018’de ise yaklaşık 64 bin euro para cezası kesilmişti.

Hız cezasında rekor İsviçre’de

Finlandiya’da bu stil cezalar hatalının gelirine nazaran hesaplandığı için ortaya yüksek sayılar çıkıyor. Finlandiya üzere birebir ceza hesaplamasını uygulayan İsviçre’de, 2010 yılında 37 yaşındaki İsveçli bir şoföre Bern ile Lozan ortasında 30 kilometre sürat sonu olan yolda 200 kilometre süratle gittiği için 1 milyon 110 bin euro para cezası kesilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir