Erdemoğlu Holding, 3.55 milyar liralık SASA hissesi sattı

Erdemoğlu Holding, SASA Polyester Sanayi A.Ş.’nin (SASA) ödenmiş sermayesinin yüzde 1.26’sına denk gelen 66.937.802 adet payın Türkiye dışında yerleşik, nitelikli kurumsal yatırımcılara (hızlandırılmış talep toplama usulü ile) satış sürecinin muvaffakiyetle tamamlandığını duyurdu.

Firmadan KAP’a yapılan açıklamaya nazaran süreç pay başına 53 TL olarak fiyatlandırıldı ve yaklaşık 3.55 milyar TL brüt çıkar sağlandı.

KAP açıklamasında şu tabirler yer aldı: “İşlem kapsamında HSBC Bank plc (“HSBC”) tek global koordinatör ve talep toplayıcısı olarak atanmıştır. İşlem’in tamamlanmasını takiben Erdemoğlu’nun SASA’daki direkt hissedarlık oranı yüzde 59.7 olmuştur. Erdemoğlu, SASA’nın çoğunluk hisse sahibi kalmaya devam etmekte ve SASA’daki idare denetimini sürdürecektir. Erdemoğlu, HSBC ile Erdemoğlu’nun elinde kalan SASA payları için, mutat istisnalara tabi olmak üzere, 90 günlük bir satmama taahhüdü verilmesi üzerinde mutabakata varmıştır.

Erdemoğlu, süreçten elde edilen gelirin büyük bir kısmını, ihraç edildikten sonra Borçlanma Aracı’na (tek yatırımcı olarak) büsbütün iştirak etmek için kullanmayı planlamaktadır. Elde edilen ek gelir olması halinde ise bu ek gelirler Erdemoğlu tarafından genel kurumsal muhtaçlıkları için kullanılacaktır. Borçlanma Aracı’na iştirak edilmesi gayesiyle kullanılacak olan İşlem’den elde edilecek gelirler, ihraç tarihine kadar nakit ve nakit benzerleri olarak tutulacaktır. İşlem’in 15 Haziran 2023 tarihinde borsa dışı bir süreç ile sonlandırılması beklenmektedir. Erdemoğlu’nun payları satışına ait öbür değerli gelişmeler yürürlükteki mevzuata uygun olarak açıklanmaya devam edilecektir.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir