Bir ilk: Trump’ın itirazı reddedildi, eski yardımcısı Pence ifade verdi

ABD’de eski Lider Donald Trump’ın eski yardımcısı Mike Pence, 6 Ocak 2021’de Kongre baskını ile sonuçlanan 2020 başkanlık seçim sürecini direkt ya da dolaylı olarak bozmaya yönelik teşebbüsleri soruşturan tahkikat heyeti önünde tabir verdi.

AA’nın ABD basınından aktardığına nazaran, Mike Pence, Trump’ın 6 Ocak 2021 Kongre baskınındaki rolüne odaklanan bir soruşturma kapsamında Washington D.C. Federal Mahkemesinde büyük heyetin sorularını yanıtladı.

PENCE, SÖZ VEREN EN ÜST SEVİYE İSİM OLDU

Mahkemede 5 saatten fazla müddettir kaldığı aktarılan Mike Pence’in sözüne ait bilgi paylaşılmazken, Trump yahut Pence tarafından da mevzuya ait bir açıklama yapılmadı.

Pence, kelam konusu soruşturmada tabir veren en üst seviye isim olurken, hadise, Amerikan tarihinde birinci kere bir lider yardımcısının birlikte çalıştığı lider hakkında yürütülen bir soruşturmada tabir vermesi nedeniyle tarihe geçti.

MAHKEME, TRUMP’IN İTİRAZINI REDDETMİŞTİ

Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi, 27 Nisan’da Trump’ın hukuk grubunun, mahkemenin Pence’in tabir vermesine dair kararını engellemek için yaptığı başvuruyu kabul etmemişti.

Federal Mahkeme, 28 Mart’ta, Pence’in 2020 seçimlerini bozma eforlarını soruşturan büyük heyet önünde tabir vermemek için öne sürdüğü ‘yürütme ayrıcalığı’ tezini reddetmişti.

Washington D.C. Federal Mahkeme Yargıcı James Boasberg de Cumhuriyetçi siyasetçi Mike Pence’in, Trump hakkında yürütülen “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarına özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith’in davetine yanıt vermek zorunda olduğuna hükmetmişti. Uzmanlar, Pence’in Yargıç Boasberg’in kararını temyize götürme hakkının bulunduğunu belirtmişti.

PENCE: DOKUNULMAZLIĞIM VAR

Özel Yetkili Başsavcı Smith, şubatta Pence’e, 6 Ocak Kongre baskını soruşturması kapsamında Trump ile ortalarında geçen konuşmalar hakkında heyet önünde tabir vermesi için resmi davet göndermiş, Pence ve avukatları da anayasaya nazaran lider yardımcısının misyonuyla temaslı olarak dokunulmazlığı bulunduğunu savunmuştu.

Donald Trump’ın avukatları da tıpkı mahkemeye başka bir belgeyle lider ile lider yardımcısı ortasındaki makul bağlantısı koruyan “yürütme ayrıcalığı” nedeniyle Pence’in sözünün sınırlanması talebiyle başvurmuştu.

PENCE, 2024 BAŞKANLIK SEÇİMLERİNDE ADAY OLABİLİR

2020 yılındaki Başkanlık seçimlerinde mağlubiyetinin onaylanmasını geciktirmek yahut engellemek için seçim sonuçlarının onaylanmasını denetlemedeki rolünü kullanması için Trump’ın Pence’e baskı yaptığı argüman edilmişti. Mike Pence’in Trump’ın taleplerine karşı gelmesi ikili ortasında kamuoyuna da yansıyan gerginliğe yol açmıştı.

Eski Lider Yardımcısı Pence’in Cumhuriyetçi Parti’den 2024 başkanlık seçimlerine aday olabileceği söz ediliyor. Fakat anketlerde Trump, başta Florida Valisi Ron DeSantis olmak üzere öbür rakipleri üzere Pence’in de epeyce önünde yer alıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir