Bakanlıktan kurban kesimi genelgesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, kurban kesimi ile ilgili bir genelge yayımladı.

“İçme Suyu Kaynaklarının Korunması Gayesiyle Kurban Bayramı Mühletince Alınacak Önlemler Hakkında” genelge Bakan İbrahim Yumaklı imzasıyla 81 vilayet valiliğine gönderildi.

Genelgede, etraf ve su kaynaklarının korunması için kurban atıklarının çukurlara gömülmesi, kesim alanlarının içme ve kullanma suyu temin edilen su havzalarının dışında kalacak biçimde belirlenmesi istendi. Bu sayede içme suyu kaynaklarının fizikî, kimyasal ve bakteriyolojik olarak kirlenmesinin önüne geçilebileceği vurgulandı.

KATI ATIKLAR İÇİN ÖNLEM

Kırsal yerleşim yerlerinde yer altı suyu ile kaynak suyu beslenim ve boşalım alanları içerisinde hayvan kesim faaliyetlerine müsaade edilmemesi, hayvan bölümü yapılacak yerlerde katı atıkların dere yataklarına, kanalizasyon ve yağmur suyu çizgilerine ulaşmasını engelleyecek önlemlerin alınması gerektiği belirtildi.

ÖNCE DEZENFEKSİYON

Ayrıca makus kokuların oluşmasının, haşerat çoğalmasının ve altyapı tıkanıklığından kaynaklı su baskınlarının önüne geçilmesi istendi. Atıkların sızdırmaz, güçlü ve yüksek yoğunluklu polietilen torbalara konularak ilgili belediye tarafından varsa sistemli depolama alanlarında yoksa da gerekli dezenfeksiyon süreçleri yapılarak bertaraf edilmesi gerektiği belirtildi. kan ve idrar üzere sıvı atıkların ise katı atıklardan başka toplanarak mevzuata uygun biçimde bertaraf edilmesi gerektiği vurgulandı.

ATIKLAR DERİN ÇUKURA

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise bayramda dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çekildi. Açıklamada, kurbanlık hayvanların belirlenen kesim yerlerinde kesilmesi gerektiği, atıklar derin çukurlar açılarak gömülmesi gerektiği belirtildi.

Derinin yüzülmesi sırasında derinin dış kısmı ile etin temasının önlenmesi gerektiği belirtildi. Taze etlerin besin ile temas emeliyle üretilmiş uygun gereçlerde taşınması gerektiği kaydedilerek şöyle denildi:

“Bu gaye için üretilmemiş çöp poşeti-kovası üzere besin ile temasa uygun olmayan materyallerle taşınması halinde bu materyallerden istenmeyen hususların besine geçişi kelam konusu olabilmektedir. Taze etler buzdolabında bir hafta bozulmadan tazeliğini koruma eder. Uygun büyüklüklerde ambalajlanıp buzlukta bir ay, şoklandıktan sonra eksi 18 santigrat derecede 6 ay saklanabilir. Etlerin öteki bir saklama hali de kavurma yapmaktır. Kavurma yapılan etler uygun kurallarda 1 yıl saklanabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir