2022 gitti, “Lozan’ın gizli maddeleri” efsanesi bitti

Son yıllarda Türkiye’nin değerli bir kısmı “Lozan Antlaşması’na ekli bâtın hususlarda, Türkiye’nin altın, bor ve petrol başta olmak üzere madenlerini çıkarması yasaklandığı için biz bunlardan yararlanamıyoruz. 2023’ten itibaren madenlerimizi çıkarıp kullanarak varlıklı bir ülke olacağız” savını lisana getirdi, savundu ve tartıştı. KONDA’nın 2018’de yaptığı bir araştırmaya nazaran kaynağı bilinmeyen bu teze inananlar yüzde 48 üzere önemli bir orandaydı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş basamağında yapılan en kıymetli memleketler arası antlaşmalardan biri olan Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923’te imzalandı. Muahedeye Türkiye ismine İsmet İnönü imza koydu.

CİMER’E SORDULAR

Bir vatandaş 2022’de mevzuyu CİMER’e taşıdı. CİMER “Lozan Barış Antlaşması’nda zımnî unsurlar bulunmamakta olup, maden çıkartmamıza pürüz teşkil eden rastgele bir husus yer almamaktadır” karşılığını verdi. 2023 yılına girilmesiyle birlikte iktidar yanlıları tarafından tartışılan bu komplo teorisi, toplumsal medyada en çok konuşulan bahisler kategorisinde birinciliğe taşındı. Göndermeler, latifeler havada uçuştu. Siyasetçiler etikete paylaşımları ile katkı sundu:

Aytun Çıray (İYİ Parti İzmir Milletvekili): Gözümüz aydın Lozan Antlaşması bugün bitti! Yani yıllardır bir kısım insanımızı inandırdıkları palavranın mühleti bugün doldu.

GÖZÜN AYDIN TÜRKİYE

Durmuş Yılmaz (İYİ Parti Ankara Milletvekili): Gözün aydın Türkiye, Lozan’ın bâtın (!) hususları bu gece kalktı. Nereden başlıyoruz? Altından mı, petrolden mi, bordan mı, hepsinden mi?

Hüseyin Baş (BTP Genel Başkanı): Bahanesi de kalmadı, Lozan artık yalnızca İsviçre’de bir kent ismi. Tekrar teşekkürler büyük Atatürk…

Sinan Oğan (MHP eski Milletvekili): Hazırlıklar yapıldı, kapalı hususlarının açıklanması için pürüzler kalktı.

Lozan’ın çok bilinmeyen hususları ifşa oldu!

2023 yılına girilmesi ile birlikte toplumsal medyada ‘Aşırı bilinmeyen Lozan Antlaşması maddeleri’ uçuştu. Kullanıcılar şu esprileri yaptı:

– Hamdolsun Lozan’ın bilinmeyen hususlarının boyunduruğundan kurtulduk ve birinci meyvelerini de almaya başladık.

– Çabucak dağ bayır maden aramaya başlamayın, 23 Temmuz’da bitecek antlaşma sonra ceza gelir. Demedi demeyin.

Lozan’ın 100’üncü yılı doldu artık jelibonları çıkartabiliriz

Bodrum’da yeni yıl konseri veren ünlü müzikçi Teoman, kendisini izlemeye gelenlere 2023 yılının memnun, sağlıklı ve başarılı geçmesini dileyen müzikçi konuşmasında, “Biraz evvel Lozan Antlaşması’nın 100. yılını doldurduk, artık jelibonları çıkartabiliriz” sözüyle eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e göndermede bulundu. Toplumsal medya kullanıcıları Teoman’ın kelamlarını paylaştı ve şu yorumları yaptı:

– 2023’e bomba üzere girdik. Lozan’ın bitişiyle Ankara Pursaklar’da birinci jelibon rezervi çıkarıldı!

– Lozan mutabakatı bittikten yalnızca 5 dakika sonra birinci jelibonumuzu ön bahçeden çıkardık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir